7/24 Hizmet, 5 Dk. İçinde Fiyat Teklifi, Tüm Dillerde Yeminli Tercüme

+90 312 426 55 06

Tercüme Büroları

Tercüme büroları, temel olarak tercüme yaptırmak isteyen birey yahut şirketler ile tercümanlık hizmeti vermekte olanlar arasında bir köprü niteliğine sahip bağlayıcı bürolardır. Çeviri yaptırmak isteyen bireyler veya kurumlar tercüme büroları ile dolaylı veya direkt olarak haberdar olabilmekte ve bu sayede ihtiyaçlarına uygun olan tercüme bürolarını tercih edebilmektedirler. Tercüme Büroları Yeminli Tercüme Büroları ve Yeminsiz Tercüme Büroları olarak 2 farklı kategoriye ayrılmakla birlikte farklı hizmetlere çözüm bulmak adına varlık gösterirler.

Tercüme Büroları, işlerini en iyi şekilde yapabilmek adına ilk olarak müşterilerin istediği alanlarda uzman tercümanlara sahip olmalılardır. Bu konuda müşteriler özellikle hukuki düzeyi olan belgelerin tercümeleri için Tercüme Bürolarının referanslarını baz almalılardır.

Tercüme Büroları Nasıl Çalışır?

Tercüme Bürolarının 2 farklı kategoriye ayrıldığından bahsetmiştik. Tercüme Bürolarının çalışma mantığını irdelediğimizde, tam olarak büroların ayrıldığı noktalara göre belli özellikler farklılık gösteriyor.

İlk olarak yeminsiz tercüme büroları; herhangi resmi belge üzerine çalışma yapamadıkları için sadece dil konusunda uzman tercümanlar ile birlikte genellikle şahıslar için tercüme hizmeti sağlamaktadırlar. Bunun yanı sıra yeminsiz tercüme bürolarının, kurum olarak da noter onayı bulunmamaktadır.

Yeminli tercüme büroları ise yeminsiz tercüme bürolarına göre daha komplike bir şekilde tercüme hizmeti vermektedirler. Yeminli Tercüme Bürolarının sahip olduğu “yeminli” sıfatı, aslında birlikte çalıştığı tercümanlardan kazanmış olduğu bir değerdir. Yeminli Tercüme Büroları, birden fazla dilde ve birden fazla alanda yeminli olarak tercüme hizmeti verme imkanına sahiptirler.

Yeminli ve yeminsiz tercüme bürolarının ortak çalışma mantığı ise aracı rolünde yer almalarıdır. Bununla birlikte bürolar, sadece aracı rolünde kalmayarak yeminli/yeminsiz belgelerin kontrolünü yapma görevinde ve müşteriye belgeleri ulaştırma konusunda görevi üstlenmektedirler.

Yeminli ve yeminsiz tercüme bürolarının ortak hizmet verdiği alanlardan birisi de sözlü olarak yapılan tercümelerdir. Ardıl veya simultane olarak sözlü çevirisi hizmetini iki kategoride de faaliyet gösteren tercüme büroları verebilmektedir.

Tercüme Bürolarının Çalışma Alanları

Akademik Belgelerin Tercümeleri; Diploma tercümeleri, tez tercümeleri gibi akademik alanların tümünü kapsayan tercümeler.

Hukuki Belgelerin Tercümeler; Mahkeme Kararları gibi hukuksal düzeyde belgelerin tercümeleri.

Ticari belgelerin tercümeleri, Tıbbi ve Teknik belgelerin tercümeleri gibi majör alanlarda hizmet vermektedirler.

Comments are closed.