7/24 Hizmet, 5 Dk. İçinde Fiyat Teklifi, Tüm Dillerde Yeminli Tercüme

+90 312 426 55 06

Ardıl Çeviri

Ardıl Çeviri Nedir?

Ardıl Çeviri, sözlü olarak yapılmakta olan bir çeviri yöntemidir. En basit haliyle çevirmen; bir konuşmacıyı dinler ve konuşmanın belli veya tamamını dinleyicilere aktarır. Çeviri yöntemleri arasında giderek artan popülerliğiyle birlikte özen gösterilmesi gerekmekte olan bir yöntemdir. Çevirmenin, konuşmacıdan dinlediklerini konuşmacılara aktarma süresi bu çeviri yönteminde oldukça önemlidir. Ardıl Tercüme için görev yapmakta olan çevirmenlerin, çevrimi yapılacak konu üzerine daha önce çalışması yani bir ön hazırlık yapması gerekmektedir. Ardıl Çeviri için terminoloji bilgisi çok önemli bir konudur. Bunun yanı sıra çevirmenler, hızlı düşünebilme, odaklanabilme, anlama ve anlatma konusunda da becerilere ve iyi bir eğitime sahip olması gerekmektedir.

Ardıl Çevirinin yapıldığı ortamlar birbirinden farklılık göstererek ayrılmaktadır. Ortamdaki kişi sayısı eğer yoğun değilse, ardıl çeviriler hiçbir teknolojik cihaz kullanılmadan yapılabilmektedir. Ardıl Çeviri; heyet ziyaretleri, kongreler, seminerler, sözleşme veya rapor metinlerinin hazırlanması ihtiyaçlarının ortaya çıktığı zamanlarda yapılabilmektedir. Resmi ortamların yoğunluklu olarak kullanıldığı Ardıl Çeviri yönteminde nitelikli çevirmenler farkı ortaya koymakta ve etkileşiminizi güçlendirmenizi sağlamaktadırlar.

Ardıl Çeviri Kimler Tarafından Yapılır?

Ardıl Çevirinin temel prensibi olan dinleyiciye, konuşmacının sözlerini aktarma en iyi şekilde yapılması zorunlu olan bir işlemdir. Ardıl Çeviriler bu özelliğiyle birlikte, her çevirmen tarafından yapılamamakla birlikte bu konu üzerine eğitim almış olan çevirmenler tarafından yapılmaktadır.

Ardıl Çevirinin Önemi Nedir?

Ardıl Çeviri, günümüzün şartlarına ve etkileşim düzeyine bakıldığında en çok tercih edilen çeviri yöntemleri arasında kendisine yer bulmaktadır. Ardıl Çeviriyi bu kadar önemli yapan nokta ise anlık olarak hızlı bir şekilde yapılmasıdır. Bir çok farklı konu üzerine yapılabilmekte olan ardıl çeviriler bağlayıcı nitelik taşımaktadır.

Ardıl Çevirinin Avantajları

Ardıl Çeviri sahip olduğu kendine has özelliklerinin yanı sıra kendine özgü avantajlara da sahip bir çeviri yöntemidir. Her şeyden önce ardıl çeviri zamandan istifade etmeyi sağlamaktadır. Bununla birlikte ardıl çevirilerin bir diğer önemli avantajı ise bir ortam içerisinde bulunan dinleyicilerin sayısındaki artıştır. Ardıl Çevirinin hitap ettiği kişi sayısı fazladır.

Ardıl Çeviri Süreci

Her çeviri yönteminde olduğu gibi Ardıl Tercüme için de belli bir işlem süreci bulunmaktadır. Ardıl Çeviri yapacak olan tercümanlar ilk olarak çevirisi yapılacak olan konu üzerine ön bilgi edinmelidirler. Tercümanlar edindikleri ön bilgilerdeki önemli noktalar özenle incelemeli ve kelime terminolojisine yoğunlaşmalılardır. Bununla birlikte hitap edilecek kişi sayısına doğru orantılı olarak profesyonel ekipmanlar hazırlanmalı ve önceden bir test sürecinden geçirilmelidir.

Ardıl Çeviri yapacak olan çevirmenlerin bir diğer ön hazırlığı ise not alacakları kağıttır. Her ne kadar basit bir detay gibi gözükse de, bu tercüme yönteminde tercümanların kağıda not alarak çevirileri yapmaları kağıdın yumuşak ve üzerine rahatça yazı yazılabilecek olması özelliğini gerektirmektedir. Bu sayede tercümanlar, notları çok daha kolay bir şekilde alabilmektedirler.

Comments are closed.